Odchudzanie w okresie dojrzewania

Okres dojrzewania jest trudnym czasem dla wielu nastolatków. Burza hormonalna dokonująca się w ich organizmie i zmiany w wyglądzie zewnętrznym powodują, że owe przejście w dorosłość często okazuje się znacznie cięższe, niż przypuszczaliśmy. Rodzice młodego człowieka muszą zmierzyć się z nastoletnim buntem, wybuchami złości, a nawet agresji. Jednocześnie, to właśnie dojrzewanie powoduje, że wiele osób nabiera zbędnej tkanki tłuszczowej. Czy można efektywnie odchudzać się w trakcie procesów dojrzewania? Czy takie odchudzanie na pewno będzie bezpieczne i skuteczne?

pffffff_21019539Dlaczego dzieci tyją?

Nastolatki wchodzące w świat dorosłych, dojrzewające psychicznie i fizycznie, muszą dostosować się do nowo zaistniałej sytuacji. Nie zawsze jest to łatwe. Jednym z objawów dojrzewania może być tycie. Burza hormonalna zachodząca w organizmie młodego człowieka może wywołać zwiększony apetyt. Dzieci jedzą więcej, o różnych porach dnia, nie zawsze zdrowe przekąski. Przez to odkłada się tkanka tłuszczowa, zwłaszcza w okolicy talii, ud, czy też pupy. Od tego momentu już tylko o krok dzieli nastolatka od otyłości. Należy jej oczywiście przeciwdziałać, choć młody człowiek w okresie dojrzewania może buntować się także przed zaproponowaną przez rodziców dietą.

Jeśli nastolatek sam nie zechce się odchudzać, to nikt i nic go do tego nie zmusi. Wszelkie próby narzucenia mu trybu zdrowego odżywiania mogą okazać się kompletnie bezowocne.

Drastyczne diety

Nastolatki często w okresie dojrzewania popadają ze skrajności w skrajność, przez co raz jedzą ponad miarę fast foody, budując kompletnie niepotrzebną tkankę tłuszczową, aby innym razem głodować, tylko po to, żeby się w końcu odchudzić. Ani jedno, ani drugie zachowanie nie będzie właściwe. W procesie dojrzewania zastosowanie bardzo restrykcyjnych diet jest niewłaściwe. W takim przypadku jest wielce prawdopodobne, że po zakończeniu diety szybko wystąpi efekt jojo i wcześniejsze wyrzeczenia pójdą całkowicie na marne.

Co więcej, pełne wyrzeczeń diety, dostarczające do organizmu młodego człowieka zbyt mało kalorii, witamin i minerałów mogą spowodować, że zaburzony zostanie proces dojrzewania, co ma bardzo negatywne skutki. Dojrzewający nastolatki powinni spożywać około 1800 kcal dziennie, jak wskazują na to zalecenia dietetyków. W procesie odchudzania ważne są ćwiczenia fizyczne dla zachowania odpowiedniej sylwetki i spalenia nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Suplementy diety w odchudzaniu

W większości przypadków nie jest zalecane przyjmowanie tabletek odchudzających przez ludzi młodych, w okresie dojrzewania, chyba że są to suplementy diety złożone jedynie z naturalnych składników. Do takich suplementów zalicza się ForeverSlim, który spokojnie może być przyjmowany przez ludzi znajdujących się w okresie dojrzewania.