Większość osób wychodzi z założenia, że otyłość jest wywołana nadmiernym obżarstwem. Rzeczywiście, w przeważającej ilości przypadków nieograniczone jedzenie, zwłaszcza niezdrowych produktów i przekąsek prowadzi do nadwagi, a w konsekwencji także do otyłości. Ludzie otyli nie potrafią powstrzymać się często od jedzenia. Jest ono dla nich używką taką samą, jak na przykład papierosy czy alkohol u innych. Uciekają w jedzenie z uwagi na problemy rodzinne i osobiste, czy problemy w życiu zawodowym. Jednakże, nie tylko problemy psychiczne czy złe nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości. Nawet osoby, które stosunkowo mało jedzą, mogą nadmiernie przytyć, z uwagi na zaburzenia metabolizmu. Czy zatem, przy nadwadze zawsze najlepszym sposobem na schudnięcie będzie zrezygnowanie z dużych posiłków na rzecz niewielkich porcji? Czy głodówki zawsze dają dobre rezultaty w odchudzaniu?
Głodówka – argumenty za
Na pewno jeśli nadwaga wywołana jest nadmiernym obżarstwem, głodówka, kilkudniowa, powinna przynieść oczekiwane rezultaty oczyszczenia całego organizmu. Nie można jedynie przedłużać ponad miarę głodówki, ponieważ mogłoby się to odbić w sposób negatywny na stanie naszego zdrowia. Głodówka nie może być traktowana wyłącznie jako sposób na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów.
Dobrze przeprowadzona głodówka, pod ścisłą kontrolą lekarza u osób z dobrym stanem zdrowia, pomaga schudnąć i poprawia ogólny stan zdrowia organizmu. W trakcie postu pijemy wyłącznie niegazowaną wodę bądź herbatki ziołowe. Rezygnujemy z soli i cukru. Głodówka ma pomóc w pozbyciu się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii zalegających w jelitach. Dzięki głodówce można usprawnić działanie wątroby i wyregulować nieprawidłowości występujące w naszym organizmie.
Przy głodówce szybko tracimy zbędne kilogramy, ale jeśli po jej zastosowaniu znów zaczniemy w sposób nieograniczony spożywać przeróżne, niezdrowe pokarmy, znów wrócimy do dawnej wagi. Krótkotrwała głodówka poprawia przemianę materii i poprawia samopoczucie.
Głodówka – argumenty przeciw
Wśród dietetyków i lekarzy panuje opinia, że jeśli już ktokolwiek stosuje głodówkę, to powinna ona trwać jak najkrócej. Organizm ma się w tym czasie oczyścić z toksyn i odprowadzić na zewnątrz wodę nagromadzoną w różnych partiach ciała. Przedłużające się głodówki, albo prowadzone zbyt często w ciągu krótkiego okresu, są zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Należy uznać głodówki za radykalne metody odchudzania, które nie są zalecane dla wszystkich. Jeśli nie jesteśmy zdyscyplinowani, małe szanse na to, że skutecznie przeprowadzimy głodówkę. Należy naszykować się na zaostrzenie objawów niektórych schorzeń w czasie głodówki. Nie przyjmując pokarmów obniżamy odporność organizmu i łatwiej jesteśmy podatni na choroby.
Zamiast głodówki można zastosować odchudzanie z ForeverSlim – naturalnym suplementem diety, który przyspiesza tempo przemiany materii ludzkiego organizmu.